Gå til innhold

Recommended Posts

Skrevet

Hei folkens.

Har en Caddy som har sett sine bedre dager lakkmessig, men er helt topp ellers og en utrolig god bruksbil som blir brukt til mildt sagt ALT!

Vurderer nå å gi den et lite løft utseendemessig med å fjerne rust og male over den fæle hvitfargen med en type lakk som kan legges uten å måtte ha allverdens med utstyr og egen lakkboks. Har prøvd å lese litt på bruk av bengalack, båtmaling eller andre metallakker uten å bli helt fornøyd med konklusjonen. Alltid noen som er sinnsykt usaklige og usmaklige på disse diskusjonene så vær grei å dropp det her. Har dere erfaringer og tips om hvilke produkter som bør benyttes og fremgangsmåten så hadde jeg satt stor pris på det. 

Niebelheim
Skrevet

Jeg rullet en pickup jeg hadde en gang.

Brukte Pansarol og rulle. Pusset ned lakken med sandpapir (320 eller lignende) og rullet rett over.

Resultatet var ganske nuppete, men bilen ble grei nok, og lakken holdt i mange år. Den var like fin den dagen jeg solgte den.

 

Hvis du vil ha et penere resultat, så går det jo an å evt. Slipe ned toppene litt og prøve å polere opp den litt.

 

Beklager potetbildet, men det ble tatt i ca. 2004, og mobilene hadde ikke verdens beste kamera da..

Men her er den da altså ferdig rullet.

Helt greit resultat for en arbeidsbil.

Front.jpg

  • Moderatorer
Skrevet

Rullemalte faktisk en gammel lada med benga og dyr fin rulle for mange mange år siden. Ingen forberedelser annet enn maskering og veldig matt lakk fra før av.

Fikk spørsmål mange ganger om hvorfor i all verden jeg gadd å koste lakkering på en slik gammel drittbil :rofl1:

Så lar seg gjør å få det bra nok til at hvermannsen synes det ser bra. Men her inne scorer du nok ingen poeng ;)

Kenneth Nilsen
Skrevet

Er vel ikke helt ukjent at man kan få bengalakk forholdsvis greit med skikkelig rulle og skikkelig etterarbeid i form av våtsliping, rubbing og høyglanspolering. 

 

Bilen under er rullemalt. :)

Trykk her hvis du vil se hele tråden

 

corsacurb.jpg

 

polished4.jpg

S&S HOF: Ford Escord Cosworth • Porsche 911 • Subaru Impreza WRX

 

Min Mitsubishi Lancer Evo VI Tommi Mäkinen Edition

 

Scandic Shine & Swissvax Approved Detailer.

Skrevet

Det var slike svar jeg håpet på :D hvilken type bør brukes bengalack eller hammerlakk?

Tenkte matte ned bilen litt først med rundt 500 papir, selfølgelig etter reparasjonsarbeid, sparkling og grunning er gjort. Så rulle på malingen med en type skumgummirulle. Legge tynne strøk gjerne rundt 3 stk, med fin sliping imellom. Deretter finslipe til slutt og så gå på med en runde polering. 

Disse bengalackene er det kun standard farger der eller kan det blandes? Bør den tynnes før den males på og i så tilfelle hvilken tynner?

Niebelheim
Skrevet

Som sagt så brukte jeg Pansarol.

Det er vel Nordsjø sitt svar på bengalakk.

Den finnes i enkelte RAL farger, men jeg tror ikke de blander den.

Jeg rullet den rett ifra boksen, men det kan nok lønne seg å tynne den litt.

Om det er løsemiddelbasert maling, så tynnes den med white spirit, og er det vannbasert så, ja...

Dette vet de nok der du bestemmer deg for å handle inn malingen.

Petecomplete
Skrevet (endret)

Jeg har gjort det på seilbåt (tokomponent polyurethan-lakk). Pusset ned først med vannslip 1000 eller 800 og så rullet med fin rulle og brukte skumjevner etter for å unngå appelsinhud. lakken ble tynnet ut noe med tynner for å bli enda mer tyntflytende for å få jevnere finish. Resultatet ble veldig bra (mest på den siste siden, da jeg lærte underveis) Jeg antar samme fremgangsmåte vil fungere på bil med lakk som er egna til det, og jeg tror at hvis du vannsliper og kjører en runde med rubbing etterpå så kan det bli riktig så bra. Jeg tror jeg hadde tatt kontakt med en seriøs fargehandler som kan litt om bil lakk, fremfor å bruke benga og bare kjørt på. Tokomponent kan fort være verdt investeringen.

Endret av Petecomplete
  • Moderatorer
Skrevet

Jeg fikk blandet bengalakk. Var en eller annen blåfarge. De kunne blande etter fargekart da (samme som veggmaling)

Er så lenge siden at det var "analoge" kameraer, så bilder er det dårlig med (heldigvis?)

 

Jeg brukte en veldig fin hårete rulle, dyreste minste rulla man fikk da. Kunne sikkert blitt enda bedre med uttynning osv.

 

Spørsmålet mitt blir alikevel, du må ut med 1000kr ish for nok bengalakk. Du må ut med 3000kr ish for nok ordentlig bilakk.

Sistnevnte alternativ vil gi vesentlig mindre arbeid med vårsliping osv etterpå. Samt at bengalakk er noe ordentlig griseri, nesten umulig å pusse ned i ettertid.

Så hadde det ikke bare vært lettere å "låve lakkere" fremfor å rulle?

 

Skrevet (endret)

Sendte inn spm via kontaktskjemaet til Quick bengalack. De svarte idag at lakken ikke er tenkt som billakk og ikke hadde noen anbefalte typer eller fremgangsmåter. De var usikker på holdbarheten på lakken i og med at bilen er i en aggressiv atmosfære omtrent hele tiden. Mange strøk ble anbefalt og de kunne blande mange forskjellige farger. Han avsluttet med: Lykke til om du prøver ! :P det er vell sjeldent et godt tegn.

 

Noen med erfaringer på andre lakktyper slik som tokomponent polyurethan-lakk som blir nevnt? Ser de har slikt noe på biltema, er den brukende?

Kan gjerne gå litt opp i pris slik som Magne foreslår, men hele poenget var at det skulle bli minimalt med forarbeid i form av maskering og pussing, samt påføring uten lakksprøyte. Hadde håpet å kunne påføre det med skumrulle og polere meg opp til et brukende resultat. Bilen blir hardt brukt pr.idag og jeg har tenkt å fortsette med det så lakken bør jo tåle litt.

Endret av Runeeik
  • Liker 1
Skrevet

Hadde sikkert vært kult med sort hammerite med "hammerslageffekt":D Dog blir vel noen av disse lakk/malingsvariantene du vurderer seig og ikke hard som f.eks klarlakk, da blir vel både sliping og polering en utfordring, så kanskje finne ut av det først evt. gjøre en liten test før du går i gang.

Kontorpult (Øystein)
Skrevet

Jeg malte bengalakk rett på all rusta på Transporter'n min før vinteren slo inn, med malekost og delvis rulle. Alt henger fint på fortsatt, men har selvfølgelig kommet igjen litt i kantene. Kan slå med hammer der jeg har malt uten at noe flakker av. Ikke den beste finishen, men for en bruksbil er det helt klart holdbart, alt etter type bil, forarbeid, osv. Min er ingen skjønnhetsbilde, en rein bruksbil jeg aldri er redd for, og som mest sannsynlig byttes ut i en større bil før rusta har spist den opp. Skal rullemale hele nedre del av bilen ila våren :) 

Mvh. Øystein

Bilene mine:   Citroen ZX 98'   Saab 9-3 98'   Saab 900 88'
                     Mercedes-Benz E-Klasse 91'   Saab 99 77'

                      Peugeot 406 SW 03'   Peugeot 406 SW 00'

                    Citroen Xantia 99'   VW Transporter 04'

                     Citroen Xsara 00'   Citroen C5 04'

                    Ford Transit 02'   Mazda B2500 4x4 97'

                    Saab 900 87'   Ford Transit 19' 

                     Ford Transit 10'   Citroen Jumper 20'

S&S:  #1: Citroen ZX   #2: Ford Focus   #3: Saab 9-3   #4: Pontiac Trans Am   #5: Mercedes-Benz E-Klasse   #6: Cadillac De Ville   #7: Toyota Avensis

Petecomplete
Skrevet

Den biltema polyurethanlakken var den jeg brukte på den ene seilbåten. Motorbåten jeg tok (også i rødt) mange år før det ble det brukt jotun tokomponent av no slag. Jeg tror nok den biltema tokomponenten er ett bedre valg enn benga! Spørsmålet er om den vil sitte skikkelig på bil lakk da. (ville prøvd på ett lite område først). Tror nok det er best å snakke med fargehandler.

Bli med i samtalen

Du kan poste nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, Logg inn nå for å poste med din egen konto.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn innhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Din link har automatisk blitt innebygd.   Vis som link i stede for

×   Tidligere innhold har blitt gjenopprettet.   Fjern innhold

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Detailers Club bruker informasjonskapsler (cookies) til å måle trafikk, optimalisere siden og for å kunne holde deg innlogget. Ved videre bruk av siden aksepterer du dette og våre Personvernvilkår