Gå til innhold

Recommended Posts

Skrevet

Hei, prøvde meg på coating for første gang i dag. Carpro Cquartz UK 3.0.

 

Har lest litt på forhånd og sett noen YouTube videoer.

 

Jeg synes coatingen er ganske «tung» å legge. Liksom så mye friksjon når jeg smører coatingen utover. Har jeg lagt på et lite område en gang i en retning og så skal dra ut på tvers så føles coatingen direkte sticky. Når jeg buffer av føles coatingen tung å få av, mikrofiberen henger liksom igjen og overflaten føles veldig hengete. Det gjør den selv når jeg har buffet av alt overskytende coating. Det er også vanskelig/umulig å se hvor jeg har lagt coating.

 

hva kan være feil? Venter jeg for kort tid før jeg buffer? Jeg har valgt å buffe når coatingen får litt sånn regnbue farge.

 

hva er konsekvensen av å buffe for tidlig? Tar jeg da vekk coatingen igjen slik at det ikke blir liggende igjen noe?

 

selve resultatet etter buffing ser greit ut i garasjen iallfall. Men det kan jo være at det ikke ligger noe særlig coating igjen?

 

av forarbeid har jeg brukt Carpro Eraser og deretter polert med Carpro Essence. Lot det herde over natt før påføring av coating.

 

har kun lagt på panseret foreløpig, usikker på om jeg tør fortsette over resten av bilen...

einarhelge
Skrevet

Spennende å våge seg ut på noe nytt!

Fulgte reload med i settet så vil nok den gjøre overflaten myk og fin frem til coatingen er ferdig herdet.
Følg instruksjonene og du skal være trygg på det går bra. Vær nøye med å få med overskytende coating, dette for å unngå skjolder. Gå gjerne over en eller to runder til med ubrukte kluter for å være helt sikker.

Mye av coatingen havner i microfiberen akkurat som med voks, det er den tynne filmen med coating på lakken som blir igjen du er ute etter [emoji106]

Buffe for tidlig finnes ikke i min verden, men råder deg til å gjøre slik instruksjonene sier frem til du selv skjønner hva som funker for deg og produktet [emoji4]

Et triks for å se hvor du har vært med coatingen er å bruke lyset ditt indirekte på lakken. Snu lampen vekk fra bilen så får gjenskinn fra veggen. Jeg tar gjerne bilen ut i overskyet vær for å enklest se områder jeg har slurvet med buffingen, ref. de skjoldene som kan oppstå.
Image1539542451.135110.jpg
Går man på trynet første gangen slik som jeg så lærer man, men mer behagelig å lære av feilene til andre [emoji13]

Min showcase                                                Mine S&S

2017 VW eGolf                                                 S&S 2003 Volvo V70                     S&S 2019 Tesla Model X

                                                                         S&S 2017 Aprilia RSV4 RF            S&S 2012 Mercedes Benz ML      

                                                                         S&S 2017 Volvo XC90                   S&S 2015 Subaru Outback

                                                                         S&S 2000 Porsche 911                 S&S 2017 Tesla Model S

Østergren bilpleie på Facebook                       S&S 2015 Nissan Xtrail

                    

 

 

 

Skrevet

Jeg la også min første coating idag, det var Autoglym sin " Shield" for lakk. Den var som du sier sticky og litt tung når man skal mette porene i lakken, men jeg brukte mye lys og sjekket ofte etter om det var for mye coating i padden eller om det ble for lite slik at jeg fant en balanse litt uti arbeidet med hvor mye ble for mye og når det ble for lite. I instruksen så sto det at hele bilen skulle dekkes før buffing!! dette syntes jeg var i drøyeste laget og nøyde meg med å fin balansere 1 og 1 panel om gangen. Jeg prøvde meg også frem med hvor lenge en kunne vente før det ble for tørt/tung til å buffe av på et veldig lite område for å se resultatet av feilskjær og success. Det sto ingenting om ventetiden i instruksen heller. Det ble til at jeg la coatingen over panelet og når det var mettet begge veier og lagt i den retningen jeg ville ha det tilslutt så begynte jeg og buffe med en gang. Det ser ut til å ha fungert etter å ha sett over bilen natta etterpå.

Håper det hjelper littegrann i alle fall og at du prøver igjen for eneste veien er jo opp nå som du har prøvd deg frem første gangen :)

Skrevet

Takk for svar. Kjørte bilen ut i dagslys i dag..... ikkje bra...🙄

Der var det «flekker» og streaks og high spots. Sikkert alle de feilene som kan gjøres ble nok gjort. Heldigvis la jeg coating bare på panseret. Forsøkte å polere opp med Essence på de områdene som så værst ut, og la et nytt lag coating her. Buffet nesten rett etterpå denne gangen og da gikk det mye bedre. Tror jeg rett og slett ventet for lenge i går når jeg la denne coatingen.

 

Men det var jo så mye lettere å jobbe ute i overskyet vær i forhold til inne i garasjen. Har scangrip lys, men ikke sjans til å se high spots eller streaks inne. Ute så jeg det med en gang, var også lett å se hvor jeg hadde lagt coating og hvor det ikke var lagt. 

 

Spørs om ikke coating blir utsatt til våren igjen for min del, tror ikke jeg har ork til å ta hele bilen nå.

 

har polert hele bilen opp med Carpro Essence, så den har jo en brukbar beskyttelse for vinteren. Topper nok med Reload etter vask fremover, så får jeg se hva jeg gjør til våren.

Skrevet

Her har vokser sine fordeler ja mye lettere å legge, greit nok at holdbarhet er dårligere men lettere å jobbe med, la PA Cosmic i sommer og den var lekende lett krever bare rett temperatur, men går nok for voks til våren, Enigma må testes. 

einarhelge
Skrevet

Når du har hele bilen klar for coating slik du har så er det ingenting og nøle med! Kjør på og få bilen klar for vinteren [emoji123] ingenting i veien for å jobbe ute hvis du får stått i skyggen en plass det ikke blåser.

Min showcase                                                Mine S&S

2017 VW eGolf                                                 S&S 2003 Volvo V70                     S&S 2019 Tesla Model X

                                                                         S&S 2017 Aprilia RSV4 RF            S&S 2012 Mercedes Benz ML      

                                                                         S&S 2017 Volvo XC90                   S&S 2015 Subaru Outback

                                                                         S&S 2000 Porsche 911                 S&S 2017 Tesla Model S

Østergren bilpleie på Facebook                       S&S 2015 Nissan Xtrail

                    

 

 

 

Skrevet
49 minutter siden, einarhelge skrev:

Når du har hele bilen klar for coating slik du har så er det ingenting og nøle med! Kjør på og få bilen klar for vinteren emoji123.png ingenting i veien for å jobbe ute hvis du får stått i skyggen en plass det ikke blåser.

Ja, men bilen blir brukt hver dag og rekker ikke legge coating i natt... så da må jeg gjennom en skånsom vask til før jeg kan legge coating. Kommer vel an på været hva jeg får gjort før vinteren setter inn.

  • Forhandlere
Conlogo / Terje
Skrevet

Det høres jo ut som du har gjort dette "etter boken". Cquartz UK skal i utgangspunktet ikke være så veldig problematisk og håndtere. Heller det motsatte. 

Hvor lang tid tok det før "regnebuefargen" kom? Hva slags klut brukte du til buffing? Det var inne i garasjen du opplevde at det var et problem? 

 

www.conlogo.no

www.swissvax.no

Skrevet

Hei.

Tid fra legging til regnbuefarge, ca. 20 sekunder fra start av legging. Dvs. regnbuefarge begynte å sees allerede under slutten av utleggingen hvilket medførte at det ble litt sticky når jeg skulle legge tverretningen etter første retning.

Brukte medfølgende buffeklut som lå i settet for å ta vekk det verste, og tilslutt en kortmasket mikrofiber fra Autoglaze (Pink Worker) til å ta siste rester.

 

En oppdatering i dag når jeg kjørte bilen ut viser at jeg ikke fikk fjernet streaks og highspots i går likevel. Fortsatt flere steder det er synlige skjolder. Jeg må nok bare polere opp hele panseret og starte på nytt. :huh:

 

Jaja, konklusjonen er iallfall den at om jeg skal legge coating igjen må dette gjøres i dagslys ute. Da ser jeg i det minste hva jeg driver med. Videre tror jeg at jeg må legge på forholdsvis kjapt på et lite område av gangen og direkte buffe av igjen, det virket som det ga minst sticky buffing iallfall. Så må jeg tydeligvis være nøye med buffinga og tørke grundig både en og to ganger. Var litt redd for å ende opp med å fjerne all coatinga igjen ved å buffe så grundig, men det ser ut som jeg faktisk bare må gjøre det sånn.

Skrevet

Må nesten legge til at det kom regn i dag på bilen, som vel heller ikke er så bra for coatingen. Men må si beadingen var noe av det råeste jeg har sett, vannet perler seg og bare rant vekk når jeg kjørte. Stor forskjell på panseret med coating kontra taket med bare Essence. Så det lover jo godt.

Men coatingen må nok vekk pga high spots og streaking. Kan ikke ha panser med slike skjolder, for det er vel ikke en annen måte å bli kvitt dette på? Tenkte litt på reload, men den legger seg vel bare oppå? Evt Essence Pluss? Kanskje ikke noe forskjell mellom Essence og Essence Plus i denne sammenheng?

einarhelge
Skrevet
Må nesten legge til at det kom regn i dag på bilen, som vel heller ikke er så bra for coatingen. Men må si beadingen var noe av det råeste jeg har sett, vannet perler seg og bare rant vekk når jeg kjørte. Stor forskjell på panseret med coating kontra taket med bare Essence. Så det lover jo godt.
Men coatingen må nok vekk pga high spots og streaking. Kan ikke ha panser med slike skjolder, for det er vel ikke en annen måte å bli kvitt dette på? Tenkte litt på reload, men den legger seg vel bare oppå? Evt Essence Pluss? Kanskje ikke noe forskjell mellom Essence og Essence Plus i denne sammenheng?

Er redd du må frem med det groveste du har tilgjengelig for å få det bort.
Det kan jo være det bare er ytterste partiet av coatingen som lager defektene, da vil essence plus kanskje kunne rydde opp uten å skade/fjerne coatingen?

Min showcase                                                Mine S&S

2017 VW eGolf                                                 S&S 2003 Volvo V70                     S&S 2019 Tesla Model X

                                                                         S&S 2017 Aprilia RSV4 RF            S&S 2012 Mercedes Benz ML      

                                                                         S&S 2017 Volvo XC90                   S&S 2015 Subaru Outback

                                                                         S&S 2000 Porsche 911                 S&S 2017 Tesla Model S

Østergren bilpleie på Facebook                       S&S 2015 Nissan Xtrail

                    

 

 

 

Skrevet
4 minutter siden, einarhelge skrev:


Er redd du må frem med det groveste du har tilgjengelig for å få det bort.
Det kan jo være det bare er ytterste partiet av coatingen som lager defektene, da vil essence plus kanskje kunne rydde opp uten å skade/fjerne coatingen?

Tja, det var ganske lett å polere vekk coatingen i går med Essence, men det herder vel for hver dag som går og blir vanskeligere ettersom prosessen løper kanskje?

einarhelge
Skrevet

Så bra at det ordnet seg, nyttig erfaring for andre som måtte oppleve å havne i samme situasjon [emoji106]

Min showcase                                                Mine S&S

2017 VW eGolf                                                 S&S 2003 Volvo V70                     S&S 2019 Tesla Model X

                                                                         S&S 2017 Aprilia RSV4 RF            S&S 2012 Mercedes Benz ML      

                                                                         S&S 2017 Volvo XC90                   S&S 2015 Subaru Outback

                                                                         S&S 2000 Porsche 911                 S&S 2017 Tesla Model S

Østergren bilpleie på Facebook                       S&S 2015 Nissan Xtrail

                    

 

 

 

  • Forhandlere
Conlogo / Terje
Skrevet

Ikke lett og si hva som har gitt deg den korte flashetiden. Jeg pleier og la den ligge i fort 3-4 minutter før den flasher og jeg starter med tørkingen. Nå er luftfuktigheten som regel ekstremt lav i innlandet, så klart en 70-80% luftfuktighet vil gjøre at coatingen oppfører seg veldig forskjellig fra hva jeg er vant med. Sett bort ifra det vil jeg anbefale deg å bruke en korthåret mikrofiberklut til å tørke coating. Suede kluten som følger med er også fin, men blir mettet mye fortere enn en korthåret MF klut. Dette ville nok også gjort jobben lettere for deg. Jeg bruker Sueden på kontrollrunden til slutt når jeg fjerner eventuelle rester som ligger igjen steder hvor jeg ikke har vært nøye nok. 

 

Essence kan fint brukes for å fjerne highspots uten at det skal ha noe særlig effekt på coatingens egenskaper. Ha litt essence på en mf klut og tørk veldig lett over. Dette løser de fleste problemer. Høres ut som problemet ditt er i ferd med og løse seg :)

 

www.conlogo.no

www.swissvax.no

Skrevet
16 minutter siden, Conlogo / Terje skrev:

Ikke lett og si hva som har gitt deg den korte flashetiden. Jeg pleier og la den ligge i fort 3-4 minutter før den flasher og jeg starter med tørkingen. Nå er luftfuktigheten som regel ekstremt lav i innlandet, så klart en 70-80% luftfuktighet vil gjøre at coatingen oppfører seg veldig forskjellig fra hva jeg er vant med. Sett bort ifra det vil jeg anbefale deg å bruke en korthåret mikrofiberklut til å tørke coating. Suede kluten som følger med er også fin, men blir mettet mye fortere enn en korthåret MF klut. Dette ville nok også gjort jobben lettere for deg. Jeg bruker Sueden på kontrollrunden til slutt når jeg fjerner eventuelle rester som ligger igjen steder hvor jeg ikke har vært nøye nok. 

 

Essence kan fint brukes for å fjerne highspots uten at det skal ha noe særlig effekt på coatingens egenskaper. Ha litt essence på en mf klut og tørk veldig lett over. Dette løser de fleste problemer. Høres ut som problemet ditt er i ferd med og løse seg :)

 

Hei Terje,

takk for dine tips, det setter jeg pris på.

Var veldig høy luftfuktighet når jeg gjorde denne jobben, tåka lå tykk ute. Så det kan selvsagt ha spilt inn. Nå vet jeg jo heller ikke om coatingen faktisk flashet eller ikke da, siden jeg ikke har gjort det før. Kunne jo forsøkt å la den ligge mye lenger og så buffet av for å sett om det da gikk lettere?

Jeg opplevde å fjerne coatingen helt når jeg brukte essence for hånd på mikrofiber. Ute i dagslys så jeg tydelig der hvor coatingen lå for det var litt "mørkere", mens der jeg hadde gått over for hånd var det helt "vanlig" lakk. Regner derfor med at jeg må legge coating på nytt etter å ha brukt Essence til å fjerne high spots?

  • Forhandlere
Conlogo / Terje
Skrevet
9 minutter siden, jonia skrev:

Hei Terje,

takk for dine tips, det setter jeg pris på.

Var veldig høy luftfuktighet når jeg gjorde denne jobben, tåka lå tykk ute. Så det kan selvsagt ha spilt inn. Nå vet jeg jo heller ikke om coatingen faktisk flashet eller ikke da, siden jeg ikke har gjort det før. Kunne jo forsøkt å la den ligge mye lenger og så buffet av for å sett om det da gikk lettere?

Jeg opplevde å fjerne coatingen helt når jeg brukte essence for hånd på mikrofiber. Ute i dagslys så jeg tydelig der hvor coatingen lå for det var litt "mørkere", mens der jeg hadde gått over for hånd var det helt "vanlig" lakk. Regner derfor med at jeg må legge coating på nytt etter å ha brukt Essence til å fjerne high spots?

Ut fra forklaringen din er jeg redd du må legge på nytt ja. 

www.conlogo.no

www.swissvax.no

  • 8 months later...
Fredd-erii
Skrevet
15.10.2018 - 9.59, Conlogo / Terje skrev:

Det høres jo ut som du har gjort dette "etter boken". Cquartz UK skal i utgangspunktet ikke være så veldig problematisk og håndtere. Heller det motsatte. 

Hvor lang tid tok det før "regnebuefargen" kom? Hva slags klut brukte du til buffing? Det var inne i garasjen du opplevde at det var et problem? 

 

Noe sent ute med spørsmålet mitt, men det får gå. Hva indikerer regnebuefargen? Er det da på tide å buffe? 

  • 3 weeks later...
  • Forhandlere
Conlogo / Terje
Skrevet
27.6.2019 - 1.21, Fredd-erii skrev:

Noe sent ute med spørsmålet mitt, men det får gå. Hva indikerer regnebuefargen? Er det da på tide å buffe? 

Jepp! Det kalles ofte for at coatingen "flasher" 

  • DCN Poeng 1

www.conlogo.no

www.swissvax.no

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg prøvde meg også på å legge Carpro C.Quartz 3.0 på min relativt nye Spider modell (beskytte lakken mens den enda er fin). Den har en ganske intens blå farge, og jeg 
innbiller meg at fargen gjør den ekstra krevende å behandle, da evt skjolder lettere vil synes enn på f.eks. hvit farge.
Jeg har aldri lagt keramisk coating før, og heller ikke tidligere brukt DA maskin, så man kan vel si det var modig gjort.

Valget falt på C.Quartz fordi den er omtalt som et godt produkt, som også skal være lett å legge. Jeg hadde selvsagt lest meg opp på forhånd, sett videoer og demo osv. Det viste seg at på noen av videoene la de nok litt mye på applikatoren, noe jeg da fulgte inntil jeg så det minket litt for raskt på innholdet i flasken.


Det var ganske riktig relativt enkelt å legge stoffet på. Men jeg opplevde det vanskelig å få jevne overganger der man overlapper inn på tilstøtende område. Der fikk 
jeg (dessverre) en del mørkere felt, og disse var umulig å få bort. Jeg stod også inne i garasjen da jeg var redd for å få støv på den klargjorte bilen hvis jeg stod ute, men opplevde da ganske riktig at lyset, eller mangel på slikt, ble en utfordring selv om jeg hadde utstyrt meg med rikelig med arbeidslamper.

Etter at jeg la på i tynnere lag gikk det kanskje noe bedre, men jeg kom aldri egentlig fram til hva det var jeg gjorde som forårsaket disse feltene/skjoldene. Kan det ha vært 
noe med gjenværende stoff i kluten jeg tørket av med?

Jeg har prøvd å illustrere det med noen bilder, men vanskelig å få fram.
 

Av innleggene ovenfor tyder det på at hemmeligheten ligger i buffingen. Jeg brukte den medfølgende "suede-kluten ganske lenge", ser det ikke anbefales.

Når dette er sagt - man må se nøye etter for å se disse og bilen ble skikkelig blank og fin. Coating vil jo med tiden slites av, så jeg får ny anledning til å prøve meg senere - men, det gjelder

jo å lære... :)

 

 20190903_132225.thumb.jpg.d6d555730ce47ac20a9628d9da7af590.jpg20190903_140522.thumb.jpg.73091912e16b5963ad53327bb6d2d47d.jpg

Noen som har tips til hva jeg gjorde galt?

Skrevet

Dette skjedde for meg første gang jeg la denne coatingen også.

 

Jeg justerte som følger (etter tips fra YouTube og folk her inne):

1. Coatingflaske ble satt i varmt vann noen minutter før jeg la coatingen. Den blir da litt lettere å jobbe med.

2. Brukte mye mer tid på buffingen, gikk grundig over med suede kluten. Deretter ventet jeg litt, og gikk så over igjen med ny klut.

 

Du kan jo prøve å se om disse justeringene også vil hjelpe for deg.

 

De mørke skjoldene du ser er «high spots» og kommer fordi du ikke har får jevnet ut coatingen godt nok i buffeprosessen.

 

lykke til.

 

 

  • Liker 1
  • Forhandlere
polishduden
Skrevet

La coatingen herde ferdig og gå over high spots med en waterspot remover. Voilla [emoji4]

  • Liker 2

Max Protect Certified Detailer - Max Protect Certified Car Care Center - Max Protect Certified Instructor
2001 Porsche 911 Turbo

2014 Volvo XC70
Blankbil AS - Følg oss på Facebook - www.blankbil.no

Gnukkehjørnet. Norges #1 detailing podcast www.gnukkehjornet.no

Skrevet

Merker meg dette. Det meste lar seg rette opp igjen, gjør nok dette også. Og det tar tid å tilegne seg erfaring, dette forumet bidrar til å korte ned den :) 

Takker!

  • Liker 1
  • 7 months later...
124Spider
Skrevet

En tilleggs erfaring: Skjolder enkelte steder skyldes nok manglende erfaring og "fornemmelse" av håndverket. Syntes det var ergerlig og slo meg ikke til ro med dette.
På YouTube fant jeg et tips om å prøve å ta disse bort med en lett rubbing. Lite å tape på å prøve.
Og det virket overraskende godt på min bil! Jeg brukte rett og slett en dash med helt vanlig rubbing, Turtle Color Back Super Cleaner, men andre tilsvarende stoff gjør nok nytten.
En lett liten polering, tørket av med fiberklut og vipps ser det MYE bedre ut. Det ble faktisk helt bra etter min vurdering. Bare et tips...

 

Ut fra erfaring med å legge keramisk coating, ville jeg gjort det igjen? Litt usikker. Innser at det krever en del erfaring for å få fullverdig resultat. Det hadde vært
ideelt å få med en erfaren person som kunne vise på et par panel.
Ellers tror jeg lyssetting som synliggjør resultatet under veis er et nøkkelområde. 
Men lakken ble steike blank og vannavvisende....

Bli med i samtalen

Du kan poste nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, Logg inn nå for å poste med din egen konto.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn innhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Din link har automatisk blitt innebygd.   Vis som link i stede for

×   Tidligere innhold har blitt gjenopprettet.   Fjern innhold

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Detailers Club bruker informasjonskapsler (cookies) til å måle trafikk, optimalisere siden og for å kunne holde deg innlogget. Ved videre bruk av siden aksepterer du dette og våre Personvernvilkår