Gå til innhold

Trim av gammel gasser motor


Recommended Posts

Skrevet

Folk sier at å lette svinghjulet på disse motorene med orginal girkasse blir bare tull...

Men hva med å ta av stemplene litt vekt innvendig? (Om det er nokk gods)

Og rådene kan vell fjernes en god del på /hules ut i midten?

:)

Hvorfor er det tull å lette svinghjulet? Hva har dette med girkassa å gjøre? Hvem er "folk"?

Hadde aldri rørt stemplene eller rådene, dette er helt ulogisk hvis du skal ha høyere kompresjon i motoren som gir større belastning.

Skrevet

Det med stempel å råder kan du ha rett i :)

Flere har dreid av svinghjulet på kadett 1200 å bare hatt tull etterpå sier de. Mere vet jeg ikke.

Skrevet

Det med stempel å råder kan du ha rett i :)

Flere har dreid av svinghjulet på kadett 1200 å bare hatt tull etterpå sier de. Mere vet jeg ikke.

Hva har de hatt tull med?

Skrevet

Ugjevn gange og ikke kjørbar til vanlig bruk :o men om dette stemmer vet jeg ikke... Kommer vell Ann på hvor mye de har tatt av også

Skrevet

Ugjevn gange og ikke kjørbar til vanlig bruk :o men om dette stemmer vet jeg ikke... Kommer vell Ann på hvor mye de har tatt av også

Ja, ikke tru på alt du hører...

  • Forhandlere
polishduden
Skrevet

Du bør jo uansett porte toppen. Bare se wheeler dealers episoden hvor de kun porter toppen på en lotus elise. Det kan være veldig mye å hente.

http://www.youtube.com/watch?v=_2dqp7j9AsE

Spol til: 18:05

Resultatet: 120hk til godt over 150hk. Og det er jo en 1.8 liter om jeg ikke husker feil

Max Protect Certified Detailer - Max Protect Certified Car Care Center - Max Protect Certified Instructor
2001 Porsche 911 Turbo

2014 Volvo XC70
Blankbil AS - Følg oss på Facebook - www.blankbil.no

Gnukkehjørnet. Norges #1 detailing podcast www.gnukkehjornet.no

Skrevet

Ja, har sett den :-)

Planene er :

Topp fra Corsa - større ventiler

Porting av topp

Høvle topp - øke komp

Bedre innsug

Større forgasser

Grenrør + resten av eksosen

Uklart:

Lette svinghjulet

Forbedre tenning - elektronisk tenning?

Noe mer jeg bør få med?:-)

Skrevet (endret)

Hva med å balansere hele motoren? Vet ikke hva mer som legges i det uttrykket, annet enn at jeg vet min far(som drev litt innen bilsport for et halvt århundre siden) sa at før du begynner å grisetrimme, bør man 'balansere motoren'. :)

Edit: link og type-o

http://www.ebbt.no/balansering-info/

Endret av Skovdahl

Vasker bil for terapiens skyld!

[ ] Ford Mondeo 2.0TDCi Titanium S '10-mod.
[X] Ford Focus ST170 '03-mod.
[X] Seat Leon 1.6 Sport '02-mod.
[X] Opel Kadett E 1.6i cab. '89-mod

Skrevet

Kompressor er ikke et alternativ på denne motoren engang :P

Balansere motor, tenker da på veiv, svinghjul, kam osv da tenker jeg :)

AndreasLie
Skrevet

Elektronisk tenning i form av feks electromotiv er lurt da det er lettere å justere når du trimmer

Skrevet

Krisfje, ønsker kun seriøse svar. Og har kommet fram til at det blir ren sugetrim uten annen hjelp.

Skrevet

Om man ser litt generellt på det er det tre måter å øke effekten på: Øke volumet, øke turtallet, eller montere kunstig åndedrett(turbo/kompressor)

Du har noen klare begrensninger her som gjør dette litt vanskelig:

- Turbo er utelukket

- Kompressor er utelukket

- Borring er ikke ønskelig pga vanskelig å få tak i stempler

- Smidd innmat er for dyrt

Eneste muligheten du sitter igjen med da er å øke turtallet, noe som muligens ikke er gunstig med original innmat. Jeg kjenner ikke til kvaliteten på gamle Opelmotorer men tviler på at hverken stempel eller råder er dimensjonert for særlig høye turtall.

Topp. Igjen, jeg kjenner ikke til Opel men det kan godt være at toppen din er et godt utgangspunkt. Om du skal porte den må du vite hva du driver med. Bare å grave større høl kan gjøre vondt værre. Porting av topper er en hel vitenskap som best overlates til fagfolk. Et stikkord er å holde oppe gasshastigheten i portene. Store porter/ventiler har du ikke så mye glede av på lavere turtall så igjen kommer det tilbake til hvor mye turtall original innmat tåler.

Kam. Omsliping av kam funker men mere durasjon og høyere løft blir da på en mindre basesirkel Du må derfor ha vippearmer med større utveksling. Er det å få tak i?

Balansering. Sjefsviktig! Ikke engang tenk på trimming før veiv/svinghjul/trykkplate/reimhjul er balansert. Vektjustering av råder og stempler hører også med i denne sammenhengen. Spesiellt viktig om man øker turtallet.

Svinghjul. Et lettere svinghjul gjør at motoren "svarer" raskere men du ofrer ofte kjørbarhet i samme slengen. Motoren blir mer nervøs på tomgang, spesiellt med skarpere kam. På en gatemotor ville jeg ikke letta svinghjulet.

Det er ingen lett oppgave å trimme. Alt henger sammen og endrer man en ting så får det konsekvenser for andre deler i motoren.

Stor eksos er meningsløst om ikke toppen flower nok, topp med stor flow er meningsløst uten en kam som følger med, skarp kam har ingenting for seg om ikke turtallet økes osv osv.

Dette er kun generelle betraktninger fra min side så du får ta det for det det er :)

Jeg har aldri satt mine bein i en Opel så der er jeg blank, men jeg har bygd drøyt 70 luftkjølte VW motorer. Alt fra original 1200cc på 34hk til 2500cc dragracingmotorer på 300+hk. Noe erfaring har jeg derfor fått etterhvert :)

1967 Ford Mustang

1999 Chevrolet Blazer

2003 Chevrolet Tahoe

Skrevet

Altid noen rundt om som kan litt over gjennomsnittet :-)

Har snakket endel med Enem i Sverige (Som har trimmet mange 1200 opel motorer) og skal prøve å få litt gode råd ifra dem :)

Je kommer til å skaffe alt av deler før jeg begynner, og i mellomtiden håper jeg på å ha en god plan på hvordan ting skal gjøres.

Jeg kan sette på to enkle SR forgassere og et grenrør, da ser det ut som om jeg plutselig har 100hk på hjulene,men i virkeligheten øker dette ca.5hk! :P

Så,jeg må ta en god research før jeg starter å bruke masse penger og tid på dette!

Takker for alle tips og meninger så langt, har hjulpet mye og virkelig satt hjernen min på prøve :P "tenke tenke"

Skrevet

Krisfje, ønsker kun seriøse svar. Og har kommet fram til at det blir ren sugetrim uten annen hjelp.

Helt seriøs jeg. Tuning idag og for 10 år siden er ikke det samme. Mange av de store i gamet tilbyr både NOS og kompressor idag, så jeg synes da det må være lov å nevne det når du uansett spør åpent.
Skrevet

Da har jeg hentet motor :)

kommer til å oppdatere på show off tråden min med bilder og info om framgangen :)) følg med og bruk denne tråden til tips :)

Skrevet

Da har første update på Show off tråden min kommet!! (Se signatur)
Følg med, og kommenter gjerne her inne!

Fikk tak i motor for 500,-

Dro for å hente den, og han hadde en hel kadett som var skadet. Så jeg fikk plukke med meg så mye deler jeg ville ifra den gratis! Tok med en god del hjem, så egentlig så tjente jeg på å kjøpe den motoren!

Skrevet

Tips ønskes!!!

Farge på motor?! (Blokk,topp + utvendige deler som motorfester , braketter osv...

Topplokk, reg.kjede deksel,dynamo og Små andre ring blir blank polert.

Men resten trenger farger!

PS: bilen er ORANGE

  • Forhandlere
polishduden
Skrevet

Jeg ville kjørt de Orange som bilen. Knalltøft!

Max Protect Certified Detailer - Max Protect Certified Car Care Center - Max Protect Certified Instructor
2001 Porsche 911 Turbo

2014 Volvo XC70
Blankbil AS - Følg oss på Facebook - www.blankbil.no

Gnukkehjørnet. Norges #1 detailing podcast www.gnukkehjornet.no

Skrevet

Slik trimming som du skal til med her synes jeg fortjener en clean og anonym originalfarge på motor, hva nå det måtte være for motoren din :)

Dette. :)

Classic

Skrevet

Kan ikke ha motoren orange, når alt annet er orange ;p

Hva er orginalt på disse da tro? Svart med grå dingser tror jeg :P

  • Forhandlere
Concker
Skrevet (endret)

Svart motor, men noen få cleane orange detailjer?
Type skrift på blokk og lignende?

Bare man holder det enkelt å delikat kan det fungere veldig fint det :)

Noen chrome detailjer hører jo med på en så gammel bil også

Endret av Concker
Skrevet

Svart blokk/topp med kromma/polerte detaljer. Cleant og litt original-ish. :)

1967 Ford Mustang

1999 Chevrolet Blazer

2003 Chevrolet Tahoe

Bli med i samtalen

Du kan poste nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, Logg inn nå for å poste med din egen konto.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn innhold med formatering.   Fjern formatering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Din link har automatisk blitt innebygd.   Vis som link i stede for

×   Tidligere innhold har blitt gjenopprettet.   Fjern innhold

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Detailers Club bruker informasjonskapsler (cookies) til å måle trafikk, optimalisere siden og for å kunne holde deg innlogget. Ved videre bruk av siden aksepterer du dette og våre Personvernvilkår